„Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec” - setna rocznica urodzin Jana Bytnara „Rudego”

"Życie jest tylko wtedy coś warte i tylko wtedy daje radość, jeśli jest służbą"

6 maja 1921 r. ur. się Jan Bytnar "Rudy", harcmistrz, żołnierz Szarych Szeregów, dowódca Hufca "Południe" Grup Szturmowych i ppor. Armii Krajowej. Jeden z bohaterów "Kamieni na szaniec". Już niebawem będziemy obchodzić okrągłą, setną rocznicę urodzin  Tego harcerza i Patrioty.

„Rudy”, legenda Szarych Szeregów i bohater „Kamieni na szaniec”, został wychowany  w duchu patriotycznym przez rodziców – nauczycieli. Był synem działaczy TON: Stanisława Bytnara, legionisty oraz Zofii Bytnarowej, uczestniczki Powstania Warszawskiego, żołnierza AK, odznaczonej Złotą Odznaką ZNP. Jego ojciec związany był mocno z historią Niekłania. Był mocno zaangażowany w życie społeczne naszej miejscowości, założył chór, powołał do życia spółdzielnię spożywców i zreorganizował szkołę.

Chcąc uczcić pamięć o Bohaterze Szarych Szeregów przygotowaliśmy szkolny konkurs. Zachęcamy Was  - Uczniowie klas IV-VIII -  do zmierzenia się z tą wybitną Postacią. Każdy znajdzie dla siebie coś inspirującego do działania:

- Recytatorzy  - mają szansę zachwycić jury piękną interpretacją  fragmentu utworu Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”

- Informatycy -  mogą wykonać prezentację multimedialną poświęcona 100. rocznicy urodzin Jana Bytnara „Rudego”,

- Literaci  - napisać  opowiadanie „Jak pięknie żyć i pięknie umierać” -  na podst. utworu Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”,

- Plastycy - stworzyć niepowtarzalny projekt okładki lub ilustracje do utworu Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”.

A dla Wszystkich, którym nieobce są wyzwania zapraszamy do udziału w teście sprawdzającym wiedzę o Janie Bytnarze ”Rudym” i związkach jego ojca Stanisława z niekłańską szkołą.

Organizatorzy:
Jolanta Piętowska