Wróżby andrzejkowe - świetlica 23.11.2020

Przygotowania do Andrzejek trwają .Zapraszamy :)

Temat: Wróżby andrzejkowe

1.Lanie wosku

Zabawa, w której dziecko (zawsze pod nadzorem dorosłego) przelewa roztopiony wosk przez dziurkę od klucza, do miski z zimną wodą. Taka wróżba to też rodzaj eksperymentu.

Po wyjęciu i osuszeniu wosku zgadujecie, co powstało. Można to zrobić także etapami. Najpierw zgadywać, co widać i z czym kojarzy się kształt. Potem dopiero pobawić się w teatr cieni i odgadywać kształty pojawiające się na ścianie przy zgaszonym świetle i zapalonej lampce.

Co to znaczy?

Niektóre interpretacje powstałych symboli:

• zwierzę domowe – stabilizacja,
  • dzikie zwierzę – przygoda,
  • samochód, samolot – podróż,
  • pieniądz – bogactwo,
  • kołyska – nowy członek rodziny,
  • jabłko – sukces,
  • gniazdo – przyjadą goście,
  • maska – uważaj na fałszywego przyjaciela,
  • żółw – dobra rada,
  • gwiazda – dobra nowina,
  • góra – sporo kłopotów,
  • serce – nowa miłość,
  • kształt zbliżony do kształtu kraju – podróż do tego miejsca (np. but to Włochy),
  • dynia – zmiany w życiu,
  • diabeł – nieduże kłopoty,
  • anioł – dobre wieści,
  • krzyż – dopadnie cię choroba,
  • gwóźdź – niesprawiedliwość,
  • jajko – spełnią się marzenia,
  • klucz – staniesz przed sporym wyzwaniem,
  • żaba – spokojny rok,
  • motyl – czeka cię dużo zmian.

2.Woskowy teatr cieni

Skoro już bawicie się w cienie, to możecie pokusić się o wymyślenie teatrzyku, w którym głównymi postaciami będą odlewy woskowe. Trzeba będzie użyć wyobraźni, ale przecież właśnie o to chodzi w całej zabawie. Twórzcie historię rodzinną. Jeśli macie ochotę ją zapisać, to śmiało. Za rok lub dwa, na pewno wspólnie się pośmiejecie z tego jak wyglądały wasze wróżby andrzejkowe.

Jeśli dzieciom nie będzie żal roztapiać wykonanych wcześniej odlewów, to nic nie stoi na przeszkodzie, by jeszcze trochę poeksperymentować i spróbować stworzyć konkretne kształty. Może macie w domu jakieś silikonowe foremki np. serduszka? Wtedy wylewacie do nich wosk i pozwalacie zastygnąć. Po wyjęciem takie serduszko może być ozdobą w pokoju, można na nim wydrapywać (wykałaczką) dodatkowe wzorki lub podarować komuś w prezencie.