Publiczna Szkoła Podstawowa im. ppor. Karola Niedzielskiego "Dobosza"

26-220 Stąporków

Niekłań Wielki ul. Szkolna 4

Tel: (41) 374-40-14

e-mail- nieklan@pspnieklan.szkolnastrona.pl

Adres

26-220 Stąporków


Niekłań Wielki ul. Szkolna 4


Tel: (41) 374-40-14


e-mail- nieklan@pspnieklan.szkolnastrona.pl


Statystyki

  • Odwiedziło nas: 942319
  • Do końca roku: 257 dni
  • Do wakacji: 64 dni

Motywacja do nauki w domu – wskazówki dla uczniów

Drodzy Uczniowie! 

Oto kilka wskazówek dla Was , jak skutecznie mobilizować się   do nauki w domu.

  • Zrób plan !

Rutyna to nie nuda, ale pewien rytm, który zapewnia poczucie bezpieczeństwa, ład i harmonię w życiu. Staraj się zatem ustalić nowy porządek dnia. Wstawaj  codziennie o tej samej porze. Zacznij dzień od porannej gimnastyki – wystarczy choćby kilka ćwiczeń rozciągających. Później śniadanie i nauka, oczywiście z przerwami miedzy kolejnymi przedmiotami! Skup się na zadaniach tylko do ustalonej godziny i …wyłącz komputer, laptopa, komórkę. Skończyłeś lekcje- masz wolne  popołudnie! Tylko sprawdź koniecznie, czy zalogowałeś się na wszystkich zajęciach - zgodnie z planem  oczywiście!

  • Przygotuj się do nauki!

Rano uporządkuj i przewietrz pokój, w którym będziesz się uczyć. Zadbaj  porządek na biurku, usuń przedmioty, które Cię rozpraszają – możesz włożyć je do szuflady lub jakiegoś pudełka.  Wyłącz komórkę (chyba, że Internet masz tylko w smartfonie) i telewizor. Naszykuj wszystkie potrzebne w danym dniu przybory oraz  książki i…zaczynamy!

  • Pilnuj czasu !

Po powrocie do szkoły wielu uczniów twierdziło, że nauka zdalna zajmuje bardzo dużo czasu. Czy jednak nie jest tak, że pomiędzy książkami leży włączona komórka, którą nie zawsze wykorzystujemy do komunikowania się w sprawie lekcji. Do tego w pokoju włączony jest telewizor. Oj, wiele spraw korci, żeby się nimi zająć! Tymczasem mózg nie jest przecież w stanie jednocześnie skupić się  na kilku rzeczach i w efekcie to, na co powinniśmy przeznaczyć  pół godziny, zajmuje nam o wiele więcej czasu. Dlatego spróbuj ustawić sobie stoper na 20-30 minutowe sesje i w tym czasie staraj się pracować intensywnie, po czym – odejdź od biurka i zrób przerwę!

  • Stosuj zasadę małych kroków!

Każdy wie, jak ciężko jest zacząć coś robić, zwłaszcza to, co sprawia nam trudność. Jeżeli od rana będziesz myślał, że w danym dniu czeka Cię  sprawdzian, jakieś skomplikowane lub po prostu niezbyt ciekawe zadanie, niełatwo będzie się do tego zabrać. Jeżeli możesz, zacznij pracę  od jakiegoś łatwiejszego  lub bardziej przyjemnego zadania. Myśl o tym, że udało Ci się już coś osiągnąć powinna działać motywująco i sprawić,  że  dalej jakoś pójdą kolejne zadania. Idź małymi krokami do przodu!

  • Nie panikuj i nie zniechęcaj się !

Sytuacja jest wyjątkowa, trudna i niecodzienna, ale postaraj się zachować spokój. Zgłaszaj codziennie swoją aktywność na zajęciach poprzez logowanie się na  e-podręcznikach  oraz e- dzienniku Librus, a jeżeli masz z tym problem w danym momencie, spróbuj ponownie po jakimś czasie lub skontaktuj się z nauczycielami.  Pamiętaj, że  jesteś w domu po to, abyś mógł się czuć  bezpiecznie oraz aby bezpieczni byli Twoi bliscy. Dbając o siebie, dbasz też o innych, dlatego :

●nie oglądaj programów informacyjnych zbyt często – postaraj się selekcjonować informacje,               

  ●zostań w domu i ogranicz bezpośrednie kontakty z innymi,                                                       

● często myj ręce, wietrz swój pokój, 

●zdrowo się odżywiaj i nie zapominaj o aktywności fizycznej,                                                         

●zrób coś, co Cię relaksuje np. zadzwoń do kolegów, poczytaj, zacznij gotować albo majsterkować pod okiem rodziców.

 

W razie jakichkolwiek trudności  kontaktuj się z wychowawcą, nauczycielami lub pedagogiem szkolnym .   Nauczanie zdalne to nie wakacje, nie zmarnuj tego czasu!

 

A Miążek- pedagog szkolny