Akcja „Opiekujemy się miejscami Pamięci”

Szkolne Koło Wolontariatu przyłączyło się w tym roku szkolnym   do akcji MEN „Szkoła pamięta”

Początek listopada to dni, kiedy w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej    i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.

W październiku Szkolne koło Wolontariatu zapoczątkowało akcję „Opiekujemy się miejscami Pamięci”. Jej celem jest m.in.:

✔     zaangażowanie dzieci i młodzieży w upamiętnienie istotnych z historycznego punktu widzenia lokalnych miejsc lub osób,

✔     krzewienie wśród uczniów wiedzy na ich temat,

✔     zachęcenie młodzieży szkolnej do uczestniczenia w opiece nad grobami    i miejscami pamięci,

✔    uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

W ramach akcji podjęliśmy działania:
• uporządkowaliśmy i odwiedziliśmy groby osób zasłużonych i cenionych w naszej społeczności;
• odwiedziliśmy lokalne miejsca pamięci i zgłębiliśmy ich historię;
• zapaliliśmy znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej.

Akcję koordynowały: Jolanta Szkurłat i Joanna Boruń oraz Ewa Słoka.