Świat Młodych Badaczy

Henkel Polska, ruszył z kolejną edycją międzynarodowego projektu edukacyjnego pod nazwą Świat Młodych Badaczy. 18 kwietnia uczniowie z klas:  drugiej i trzeciej mieli przyjemność uczestniczyć w tym projekcie. Zajęcia poprowadziła pani Natalia Leońska.

W czasie 90-minutowych interaktywnych warsztatów dzieci wykonywały eksperymenty badawcze – przykładowo odmierzały potrzebne składniki, samodzielnie identyfikowały  badane substancje i wyciągały wnioski. Koncepcja nauczania w programie Świat Młodych Badaczy zakłada, że tylko przez osobiste doświadczenie dzieci mogą zdobyć lepsze wyobrażenie i zrozumieć, na czym polega praca badawcza. Biorąc udział w tym projekcie, młodzi ludzie poznają proces badawczy od tezy, poprzez wykonanie projektu, aż po ocenę jego rezultatów. Dzieci w trakcie zajęć przeprowadzają eksperymenty, zadają pytania, a także analizują i interpretują dane. Dzięki temu mogą rozwijać swoją kreatywność i zdolności poznawcze w sposób skuteczny i efektywny.

Oto pytania, które nurtowały uczniów.

"Co powoduje ubytki w zębach? Cukier? Nie bezpośrednio. W jamie ustnej występują bakterie, które przekształcają cukier w kwas. A kwasy psują zęby. Chcemy zbadać, jak to się dzieje, ale ponieważ nie chcemy w trakcie testu zniszczyć naszych zębów, potrzebujemy czegoś w zastępstwie. W tym eksperymencie używamy skorupek od jajek. Podobnie jak zęby zawierają one wapń i są wrażliwe na kwasy. Jak więc kwasy reagują ze skorupkami od jajek zastępującymi tutaj nasze zęby?"