Publiczna Szkoła Podstawowa im. ppor. Karola Niedzielskiego "Dobosza"

26-220 Stąporków

Niekłań Wielki ul. Szkolna 4

Tel: (41) 374-40-14

e-mail- nieklan@pspnieklan.szkolnastrona.pl

Adres

26-220 Stąporków


Niekłań Wielki ul. Szkolna 4


Tel: (41) 374-40-14


e-mail- nieklan@pspnieklan.szkolnastrona.pl


Statystyki

  • Odwiedziło nas: 953751
  • Do końca roku: 246 dni
  • Do wakacji: 53 dni

Symbolika Świąt Bożego Narodzenia - świetlica 21.12.2020

Na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia niemal w każdym domu ubierana jest choinka. W zależności od tego, jak chcemy ją przystroić ,  takie wybieramy ozdoby . A czy wiecie, dlaczego w ogóle ubieramy choinkę i co symbolizują ozdoby zawieszane na niej? 

Symbolika ozdób choinkowych 

 Kiedyś wieszano jabłka (życie), oraz świece (boskie światło), dziś są to substytuty – bombki i elektryczne światełka. Jeszcze pozostały łańcuchy, czyli wspomnienie węża – kusiciela…

Na czubku choinki koniecznie trzeba zawiesić gwiazdkę betlejemską

Gwiazda betlejemska

Sygnałem do rozpoczęcia wieczerzy jest pojawienie się pierwszej gwiazdki. W domu przypominać o niej ma gwiazda betlejemska czyli poinsecja.

Roślina ta symbolizuje właśnie ową Gwiazdę Betlejemską, która doprowadziła do Jezusa trzech mędrców, a jej czerwony kolor - krew Chrystusa.

Jemioła jako symbol świąt

Jemioła wieszana nad stołem wigilijnym jest symbolem życia ,całowanie się pod jemiołą wróży miłość i szczęście na lata.

Siano pod obrusem

Siano na Wigilię umieszczone pod białym obrusem symbolizuje stajenkę, w której urodził się Jezus.

Dawniej siano i zboże rozkładane na stołach i na podłodze, miały zapewniać domowi dostatek oraz dobre plony.

12 potraw wigilijnych jako symbol świąt

  • Owoce: jabłka to symbol miłości, zdrowia i pokoju. Suszone śliwki odpędzają złe moce, zapewniają długowieczność. Gruszki przedłużają życie, sprawiają, że pieniądze będą do nas napływać.
  • Mak jest  nadzieją na spokojny sen, łączność z innym światem. Miał zapewnić ciszę, spokój, czystość, zmartwychwstanie, pociechę i zapomnienie.
  • Orzechy jedzone w trakcie wieczerzy wigilijnej, chronią przed bólem zębów. Natomiast potrawy z dodatkiem miodu, zapewniają przychylność sił nadprzyrodzonych.
  • Ziarna zbóż i wypieki mają zapewniać pomyślność w nadchodzącym roku. Samo zaś zboże uznawane jest za źródło życiodajnej mocy . Chleb to dobrobyt.
  • Kapusta - w wierzeniach ludowych przypisuje się temu warzywu wręcz życiodajną siłę, która sprawi, że po długiej zimie cała przyroda ponownie obudzi się do życia.
  • Ryby. Przypisuje się im przede wszystkim znaczenie religijne: w Wigilię przypominają o chrzcie, zmartwychwstaniu i nieśmiertelności oraz odradzaniu się życia.
  • Grzyby obowiązkowo musiały pojawić się na wigilijnym stole, np. smażone, panierowane w bułce tartej kapelusze. Zapewniały w nadchodzącym roku dostatek i zdrowie.