Publiczna Szkoła Podstawowa im. ppor. Karola Niedzielskiego "Dobosza"

26-220 Stąporków

Niekłań Wielki ul. Szkolna 4

Tel: (41) 374-40-14

e-mail- nieklan@pspnieklan.szkolnastrona.pl

Adres

26-220 Stąporków


Niekłań Wielki ul. Szkolna 4


Tel: (41) 374-40-14


e-mail- nieklan@pspnieklan.szkolnastrona.pl


Statystyki

  • Odwiedziło nas: 957186
  • Do końca roku: 242 dni
  • Do wakacji: 49 dni

Jak obchodzi się Boże Narodzenie w różnych regionach Polski? - świetlica 22.12.2020

Grudniowe święta wiążą się z mnóstwem zwyczajów. Bożonarodzeniowe obyczaje różnią się między sobą w zależności od danej części naszego kraju. Dziś zabieram Was w podróż po mapie świątecznych praktyk w kilku regionach Polski..

Święta na Podhalu

Region ten obfituje w wyjątkowe zwyczaje związane z kulturą ludową oraz religijną. Dawniej obwiązywano stół łańcuchem - miało gwarantować to, że żaden z domowników nie opuści rodziny, a zwierzęta będą trzymać się zagrody. Górale wierzą, że w Wigilię odwiedzają nas zmarli przodkowie, dlatego tego dnia nie wolno się np. czesać lub używać ostrych narzędzi, by nie zranić duszy. Podczas wieczerzy, należy uważnie pilnować swojej łyżki - jej upadek zwiastować ma śmierć członka rodziny.

 

Święta na Górnym i Dolnym Śląsku

Na Górny Śląsk prezenty przynosi Dzieciątko. Jedną z głównych potraw są makówki - deser przyrządzony z maku, chałki, miodu i bakalii. Zanim jednak przysiądziemy do stołu, trzeba go odpowiednio nakryć. Nie może zabraknąć sianka pod obrusem oraz dodatkowego miejsca dla nieznajomego gościa - jest to zwyczaj znany w całej Polsce. Niektórzy traktują go jako dodatkowe miejsce dla zmarłej osoby. Na Dolnym Śląsku natomiast, oprócz potraw z makiem, pojawiają się np. pierogi z kaszą gryczaną czy świszcz - kasza gryczana zmieszana ze śliwkami suszonymi. Według tradycji, każda panna powinna w Wigilię o północy wyjść na zewnątrz i nasłuchiwać, z której strony szczeka pies. To właśnie stamtąd przybędzie przyszły narzeczony!

 

Święta na Podlasiu

Święta Bożego Narodzenia na Podlasiu od zawsze różniły się od pozostałej części Polski. Najważniejszym zwyczajem jest przygotowanie potraw ze wszystkich płodów ziemi, ma to zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Gospodyni odpowiedzialna jest za przygotowanie kutii, a gospodarz serwuje kisiel z owsianej mąki. Do stołu zasiada się w kolejności od najstarszego do najmłodszego, żeby, jak sądzono, w tej samej kolejności umierać. Natomiast pod obrus wkłada się karteczki z dowcipnymi życzeniami, z których wróżono przyszłość. Ławę z resztkami wieczerzy posypuje się piaskiem lub popiołem. Pokarmy te są przeznaczone dla zmarłych przodków. Rano, po śladach na piasku, można odgadnąć, kto przyszedł w nocy i czy w ogóle przyszedł.