Ciekawostki przyrodnicze

Świetlica 15.04.2021 J. Gębska

Temat: Ciekawostki przyrodnicze

1.  Na tle dolnośląskich równin można z daleka zobaczyć Ślężę, którą niektórzy nazywają polskim Olimpem. W dawnych czasach na tej górze Słowianie oddawali cześć Słońcu i wznosili kamienne figury. Mówi się, że krzyżują się tam potężne szlaki energetyczne.

2.  Mało kto wie, że w Afryce żyje stado pingwinów. Ich populacja liczy około 55 tysięcy z roku na rok jest ich coraz mniej. Prawdopodobnie w ciągu 15 lat wszystkie wyginą.

3.   Jest na świecie rejon, w którym w niewyjaśnionych okolicznościach natury dochodzi do zakłóceń działania kompasu i urządzeń pokładowych, pojawiają się dziwne zjawiska atmosferyczne, mgła, światła. Znikają tam bezpowrotnie samoloty, statki oraz ludzie wkraczający na ten teren. Nazywa się go Trójkątem Bermudzkim. Zajmuje od 1, 3 do 3, 9 mln km². Jest to miejsce niezbadane, szokuje dużą ilością zagadnień i niedomówień. Nie ma jednoznacznej teorii na temat tego miejsca.

4.  Na świecie można spotkać naprawdę zwierzęta o niewyobrażalnie dużych rozmiarach. Nie są one tak wielkie jak wymarłe dinozaury, ale ich rozmiary są również imponujące. Największym ssakiem na świecie jest płetwal błękitny, który waży około 150-180 ton i mierzy 30 metrów. Jego serce waży około 600 kg a język 3 tony. Na drugim miejscu jest słoń afrykański, który jest dużo mniejszy w porównaniu do płetwala błękitnego. Ma wysokość około 7, 5 metra i waży około 6 ton. Mimo, iż jest roślinożerny osiąga tak imponujące rozmiary.

5.  Sahara jest najgorętszą pustynią świata a zarazem ma jeden z najtrudniejszych klimatów na świecie. Wydmy, które tam występują mają nawet 180 metrów wysokości. Pustynia Sahara to zaledwie 30% piasku i 70% żwiru. Powierzchnia tej pustyni wynosi 9 200 000 kilometrów kwadratowych i wciąż się powiększa. Gdyby była ona krajem, byłby to piąty co do wielkości kraj na świecie. Sahara jest większa niż Brazylia i tylko nieznacznie mniejsza niż Stany Zjednoczone.