Wiosna w świecie zwierząt

Kalendarzowa wiosna rozpoczęła się 21 marca. Dni stają się dłuższe od nocy i coraz więcej światła i ciepła dociera do Ziemi. To wywołuje wiele zmian w świecie zwierząt.

.Rozpoczyna się tak bardzo oczekiwany okres w przyrodzie

wiosenne przebudzenie.  Wiele zwierząt wychodzi ze swoich kryjówek i łączy się w pary.  Z długiego zimowego snu budzą się jeże, borsuki i niedźwiedzie. Ochoczo opuszczają swoje nory i legowiska i biorą się za wiosenne porządki.Żaby i ropuchy szukają towarzystwa i zbiorników z ciepłą wodą, gdzie  złożą skrzek. Po kilku tygodniach będzie tu mnóstwo kijanek, które przeobrażą się w małe płazy - żabki i ropuszki. Wracają ptaki, które odleciały jesienią. Najwcześniej skowronki, szpaki, bociany, żurawie i pliszki. Nieco później jaskółki i kukułki. Od razu rozpoczynają intensywne starania o potomstwo. Śpiew, stukania i pohukiwania zwiastują ptasie gody. Przyjemne odgłosy nawoływania się ptaków umilają nam poranki i wieczory. Kiedy już znajdą towarzystwo , z zapałem przystąpią do budowania gniazd i składania jaj. Po pewnym czasie wyglądać z nich będą głodne dzioby, a rodzice z zapałem uwiną się aby wykarmić ptasią rodzinę. Bociany poszukują gotowych gniazd lub zasiedlają stare, opuszczone w poprzednim roku. Królują teraz wysoko, nad dachami domów.

Pojawiają się też pierwsze owady będące pokarmem dla wielu ptaków. Coraz częściej można spotkać biedronki i chrząszcze. Na młodych listkach wiosennych roślin siadają różnobarwne motyle. Te najwcześniejsze to:  cytrynek, rusałka pokrzywnik i bielinek kapustnik.

Wiosna to najważniejszy okres w życiu zwierząt. Choć chłodna, zimowa aura jeszcze nam dokucza, to jednak po ustaniu przymrozków i stopnieniu ostatniego śniegu, „wybuchnie” – ciepłem, kolorami i odgłosami budzącej się przyrody.

Wychowawcy świetlicy – grupy najmłodszej