Zaproś ptaki do ogrodu

Wiosna to czas ptasich godów: zalotów, poszukiwania miejsc na gniazda, składania jaj i wychowywania młodych.

To pracowity okres zwłaszcza, że trzeba znaleźć odpowiednie schronienie dla ptasiej rodziny.

Dlatego ptaki z zapałem przystępują do budowy gniazd. Wykorzystują do tego różne materiały : trawę, gałązki, mech, porosty, pajęczynę, kokony owadów, sierść, pióra a nawet ślinę  zmieszaną z gliną lub błotem.

Starannie też dobierają miejsca.

Niektóre wiją gniazda w rozwidleniach gałęzi, inne między trzcinami. Ukrywają je w trawie,  wykorzystują puste dziuple lub zagłębienia terenu.    Niektóre gniazda  to  misterne konstrukcje, których nie powstydziliby się nawet najlepsi architekci.

Możemy  pomóc ptakom,  jednocześnie zapraszając je do swojego ogrodu.

Zróbmy choć jedną budkę lęgową.

Ptaki na pewno z niej skorzystają. Złożą jaja i zaopiekują się swoimi  dziećmi.

Obserwacje ptasiej braci dostarczą nam wielu wrażeń,  a one same odwdzięczą się śpiewem za okazaną im  pomoc.

Wychowawcy świetlicy grupy najmłodszej