Co zrobiliśmy dla siebie i innych w 2020/2021

Widać i można poczytać i odkrywać!

• Rozpropagowanie wśród uczniów artykułu i zdjęć na temat : Uważajcie na „latające kleszcze” - Strzyżak jeleni atakuje chmarami.
  • Rozpropagowanie akcji Greenpeas –„ Adoptuj pszczołę – pomóż pracowitym owadom”. Dzięki tej akcji  społecznej Greenpeace  uczniowie dowiedzieli się jak „adopcjom” wirtualnych pszczół każdy ma szansę pomóc owadom zapylającym. Wspólnie budujemy Polskę przyjazną zapylaczom!
  • Realizacja zajęć terenowych na przyrodniczej ścieżce dydaktycznej dla chętnych grup z klas: 6a, 5,4,7a  według scenariusza „Zajęcia terenowe w lesie i o lesie”  Doświadczanie i odkrywanie miejsc ciekawych przyrodniczo w naszym otoczeniu.

Rozwijamy zainteresowania na zajęciach kół przyrodniczych!

• Ewaluacja realizowanych  programów  na zajęciach rozwijających kreatywność w klasie 8-ej;  "LABORATORIUM CHEMICZNO-EKOLOGICZNE", w klasie 6a innowacja pedagogiczna o charakterze programowo -metodycznym  p.h."LABORATORIUM PRZYRODNICZE" i program "LABORATORIUM PRZYRODNICZE" w klasie 4-ej.

Rywalizujemy w konkursach!

• przygotowanie i przeprowadzenie konkursu jako jednej z form ewaluacji programu innowacyjnego "LABORATORIUM PRZYRODNICZE" dla kl.8

" Drzewa i krzewy naszych lasów".

Promujemy zdrowy styl życia !

• „Kleszcz mały czy duży nic dobrego nie wróży” - profilaktyka chorób odkleszczowych.
  • „Świat bez uzależnień byłby lepszy” - powstała prezentacja multimedia n.t. „Uzależnienia XXI wieku” , dyskusja.
  • „Jajko - skarbnica witamin i minerałów”. Potrawy Świąteczne z jajkiem w roli głównej.

Pomagamy innym !

• Współudział w akcjach organizowanych w szkole: zbiórka  plastikowych nakrętek,
  • udział w akcji „Powieś budkę dla jerzyka, a pozbędziesz się komarów”.  W ramach akcji uczniowie  dowiedzieli się nie tylko, że jerzyki to sposób na pozbycie się komarów, ale też co im zagraża i jak im pomóc, jak zbudować budkę lęgową dla jerzyków, aby zapewnić przetrwanie  zagrożonego wyginięciem gatunku, podjęli się budowy budek lęgowych, a swoimi działaniami podzielili się z innymi.( 2 budki zawisły przy szkole).
  •  „Przywróć naszą Ziemię” motyw przewodni obchodów Światowego Dnia Ziemi.W ramach obchodów tego święta w szkole zaproponowałam naszym uczniom w tym roku:akcję  „Wiosenne porządki”, powstały prezentacje multimedialne o Eko-działaniach naszych uczniów i prace plastyczne.
  • Udział w projekcie „Na ratunek pszczołom” to problemy do rozwiązania:

a) ludzie zagrażają pszczołom bo się ich boją,

b)wypalanie traw,

c) nierozważne stosowanie oprysków. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie na podstawie prelekcji nauczyciela, filmów edukacyjnych  tworzyły  projekty plastyczne, które są propozycjami rozwiązań prezentowanych problemów. Powstały hotele dla owadów zapylających i kwietne łąki w miejscu zamieszkania uczniów.

Lider klubu 4H i Klubowicze