Co zrobiliśmy dla siebie i innych w 2021/2022

Widać , można poczytać i odkrywać!

• Oglądanie filmu, dyskusja z cyklu a to ciekawe p.t. CZARNOBYLSKA STREFA - Rezerwat Mutantów czy Raj dla Zwierząt?

• Rozpropagowanie wśród uczniów szkoły informacji o odkryciu stanowiska grzyba Mitróweczki błotnej na trasie naszej ścieżki dydaktycznej, w Polsce gatunek rzadki. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status V – gatunek zagrożony wymarciem.

Rozwijamy zainteresowania na zajęciach kół przyrodniczych!

• Zajęcia dodatkowe dla uczniów uzdolnionych i zainteresowanych przedmiotami matematyczno-przyrodniczymi -  rozwijanie  kreatywnego myślenia i zainteresowań na zajęciach kół przyrodniczych:
  •  ZRK :   "Laboratorium przyrodnicze – Stan środowiska najbliższej okolicy" KL.  6 (program innowacyjny), "Laboratorium chemiczno - ekologiczne" Kl. 8a,b

Ewaluacją  zrealizowanego programu innowacyjnego były  zajęcia otwarte, taki „Mały festiwal nauki” z udziałem publiczności,  podczas których uczniowie prezentowali efekty:

• pokaz  ciekawych doświadczeń poznanych w projekcie  „Jak poczuć chemię do chemii”
  • rozpropagowanie ulotek o jakości wody źródlanej i w stawie w Niekłaniu powstałych w   projekcie badawczym „Jakość wody źródlanej i w stawie w Niekłaniu”
  • prezentacji  arkusza ewidencyjnego proponowanego  pomnika  przyrody w otoczeniu  szkoły , jako efekt projektu ”Szukamy pomników przyrody w okolicy szkoły”
  • prezentacja multimedialna „ Jak mieszkańcy gospodarują odpadami?”,  plakat n.t. „Jakość powietrza, którym oddychamy?”

Rywalizujemy w konkursach!

Przygotowanie uczniów do udziału w Konkursach  przedmiotowych:

• III Wojewódzki Konkurs z Biologii etap rejonowy
  • III Wojewódzki Konkurs z Chemii etap rejonowy
  •  Konkurs wewnątrzszkolny z okazji Święta Polskiej Niezapominajki  – „Wielki test o odnawialnych źródłach energii” celem popularyzacji wiedzy o źródłach energii naszej przyszłości.

Promujemy zdrowy styl życia !

•  Rozpropagowanie wśród uczniów artykułu i zdjęć na temat : Uważajcie na „latające kleszcze” - Strzyżak jeleni atakuje chmarami, pogadanka.
  • Tworzymy dekalog zdrowego stylu życia- Precz z fast-foodami- zajęcia warsztatowe.

Pomagamy innym !

•  Współudział w akcjach organizowanych w szkole:  m.in. zbiórka  plastikowych nakrętek, baterii, karmy dla zwierząt w schronisku.
  • Zajęcia terenowe  na trasie przyrodniczej ścieżki dydaktycznej Klubu 4H w  naszej szkole z okazji Pierwszego Dnia Wiosny.
  •  Z okazji Światowego Dnia Ziemi udział w akcji „Sprzątanie Świata - Polska 2022”
  •  Prace pielęgnacyjne przy szkole – przycinanie krzewów, porządkowanie skalnika, renowacja hotelu dla owadów zapylających.
  •  Udział w ogólnopolskiej społecznej akcji p.n. # SprzątaMY 2022> , której celem było kształtowanie postaw proekologicznych  uczniów w ramach współpracy Nadleśnictwa Stąporków.

Lider klubu 4H i Klubowicze