Scenariusz zajęć logopedycznych z wykorzystaniem programu mTalent
Scenariusz zajęć logopedycznych z wykorzystaniem programu mTalent
Kl. III A
Data 17.05.2023
Temat: Głoska „r” w wyrazach, wyrażeniach i zdaniach.
Cele ogólne:
- utrwalenie głoski „r” w wyrazach, wyrażeniach i zdaniach;
- usprawnianie motoryki narządów artykulacyjnych;
- poszerzenie słownika biernego i czynnego
- rozwijanie percepcji słuchowej;
- usprawnienie pamięci i koordynacji wzrokowo-ruchowo-słuchowej.
Cele szczegółowe:
- usprawnianie aparatu mowy i prawidłowego oddychania (wdech nosem, wydech ustami);
- doskonalenie percepcji wzrokowo-ruchowo-słuchowej;
- utrwalanie prawidłowej wymowy głoski „r” w wyrazach;
- doskonalenie percepcji słuchowej (określanie miejsca głoski „r” w wyrazach: na początku, w środki, na końcu);
- utrwalanie głoski „r” w wyrażeniach;
- usprawnianie techniki czytania (w trakcie wykonywania ćwiczeń).
Metody:
- ćwiczeń ortofonicznych;
- oglądowa;
- słowna;
- ćwiczeń praktycznych;
- aktywizująca.
Forma pracy:
indywidualna.
Czas trwania zajęć:
45 min.
Zastosowane środki dydaktyczne:
bańki mydlane, wiatraczek, paski papieru z zagadkami, lustro, karty pracy.
Przebieg zajęć
I. Zajęcia wprowadzające
1. Ćwiczenia oddechowe:
- „Wąchanie zapachu pieczonego ciasta” – wciąganie powietrza i zatrzymywanie;
- „Dmuchanie baniek mydlanych”;
- „Dmuchanie w wiatraczek”
- „Zabawy z piłeczkami ping-pongowymi;
- „Zdmuchiwanie świeczki.
2. Ćwiczenie języka
- oblizywanie warg - usta są szeroko otwarte;
- wysuwanie języka do przodu i cofanie w głąb jamy ustnej (bez kontaktu
z wargami); - unoszenie języka do górnych zębów;
- dotykanie językiem wargi górnej i dolnej;
- kierowanie języka w kąciki ust bez dotykania nim warg i zębów - tzw. „wahadełko”;
- kląskanie językiem;
- oblizywanie zębów - usta szeroko otwarte;
- wypychanie językiem policzków (jak przy ssaniu cukierka);
- przeciskanie języka między zębami;
- wymawianie głoski „ttt” przez uderzanie końcem języka o podniebienie; podobnie z głoską „d” - naśladowanie odgłosu strzelania z karabinu;
- wymawianie sylab „la-la-la”, „lo-lo-lo”, „le-le-le” (poruszanie jedynie językiem - nie brodą, przy szeroko otwartych ustach);
- naciskanie językiem na podniebienie przy szeroko otwartych ustach - stopniowe zwalnianie nacisku;
- układanie języka w rulonik.
3.Ćwiczenia warg
Mogą być wykonywane naprzemiennie z ćwiczeniami języka. Przy wymowie „r” wargi są lekko zaokrąglone, rozchylone.
- wymawianie samogłosek a - o przy szeroko otwartych ustach;
- przesadnie wyraźne wymawianie a - o - u;
- cmokanie (dziecko udaje, że stara się rozłączyć sklejone wargi);
- parskanie wargami (zabawa w motor);
- granie palcami na wargach;
- nadymanie policzków i powolne wypuszczanie powietrza („dziurawy balonik”);
- gwałtowne rozwieranie zaciśniętych warg (zabawa w pyszczek ryby);
4. Ćwiczenia artykulacyjne:
a) konik – parskamy, źrebak – kląskamy, cukierek – mlaskamy, ryba – robimy okrągłe usta;
b) filiżanka – dmuchamy zimnym strumieniem, baloniki – wypuszczamy powietrze, lew – ziewamy, ręce – chuchamy;
5. Powtarzanie sylab i logatomów.
Dziecko powtarza kolejne połączenia „r” z samogłoskami:
ra, ro, re, ru, ry,
ara, oro, ere,uru, yry,
ar, or, er, ur, yr.
II. Zajęcia zasadnicze
1. Utrwalanie „r” w wyrazach:
a) układanie przez uczniów wyrazów i określanie położenia „r” w wyrazach (nagłos, śródgłos, wygłos) np.:
- nagłos: rak, robak, rebus, ryba
- śródgłos: aparat, żyrafa, piorun, firanka
- wygłos: rower, mur, ser, autor
b) rozwiązywanie zagadek – dziecko wybiera pasek papieru z zagadką, podaje jej rozwiązanie i określa położenie „r” w odgadniętych wyrazach:
Rudą kitką się chlubi, orzeszki bardzo lubi.(wiewiórka)
W piórniku noszę kolorowe, dzięki nim rysuję obrazy nowe.(kredki)
Ma na nosie pan Hilary. (okulary)
Mieszka w rzece albo w stawie i szczypcami tnie jak krawiec. (rak)
Mama je w sklepie kupuje, a ty je potem w cieście znajdujesz. (rodzynki)
Co to za zwierzę, może zgadniecie, ma torbę, w której nosi swe dzieci. (kangur)
Czerwony kapelusz w białe kropeczki, omijają go nawet małe wiewióreczki.
(muchomor)
2. Utrwalanie „r” w zdaniach – odczytanie przez dziecko wierszyków logopedycznych:
“Rozgadana papuga”
Siedzi papuga na murku na niewielkim podwórku.
Gapi się na świat i mówi tak:
trawa, tratwa, trąbka, brat, broda, brudny, brama, tran.
Potem jedno oko mruży i znów mówi do kałuży:
droga, drugi, drab, drużyna, prośba,
prędkość, pręt, drabina.
Kręci głową macha skrzydłem i powtarza mi różne
słowa z głoską [r].
“Broszka”
Mała Bronka nabroiła,
piękną broszkę gdzieś zgubiła.
Broszka szybko się znalazła-
do imbryka Bronce wpadła.
3. Ćwiczenia z wykorzystaniem programu mTalent
a) wysłuchaj nagrań, nagraj swoje wersje i je odsłuchaj. Następnie znajdź pary tych samych obrazków
b) wysłuchaj nagrań, nagraj swoje wersje i je odsłuchaj. Następnie połącz nagrania z właściwą ilustracją
c) poprowadź dziewczynkę ścieżką, na której znajdują się tylko obrazki, których nazwa zawiera głoskę r w środku wyrazu
d) wysłuchaj nagrań, nagraj swoje wersje i je odsłuchaj. Następnie do każdego nagrania wybierz właściwy obrazek
e) wysłuchaj nagrań, nagraj swoje wersje i je odsłuchaj. Następnie narysuj drogę , jaką powinien pokonać nurek, by dotrzeć do wraku, którego szuka.
III. Zajęcia końcowe
1. Podsumowanie zajęć.
2. Zadanie pracy domowej. Karta pracy
Utrwalanie „r” w wyrażeniach i zdaniach:
a) uzupełnianie zdań brakującymi wyrażeniami. Dziecko czyta zdania, a następnie dobiera brakujące wyrażenia;
O jakie wyrażenie chodzi?
W zeszłym roku zepsuł się ………………………………………………………………………………………
Gdy jest zimno zakładam ……………………………………………………………………………………….
Mam w domu ……………………………………………………………………………………….
Widziałem nieraz dużo ……………………………………………………………………………………….
Renata dostała bukiet ……………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………..dają pyszne mleko.
Wyrażenia do wyboru: czerwonych raków, różowe rękawiczki, stary telewizor, kolorowe kredki, czerwonych róż, zdrowe krowy, szarego królika oraz kolorowe rybki.
3. Podziękowanie za współpracę i pożegnanie.