Jesteś tutaj:
Konspekt zajęć rewalidacyjnych lekcji otwartejdla ucznia objętego kształceniem specjalnym z niepełnosprawnością w stopniu lekkim realizowanych w ramach programu „Aktywna Tablica” z wykorzystaniem narzędzi technologii informacyjno - komunikacyjnych
Temat zajęć:
Geometria- klasyfikacja trójkątów z zastosowaniem narzędzi TIK
Klasa VIII b
Data: 3.04.2023
Czas trwania: 60 min.
Nauczyciel: Mariola Słoka
Cel główny:
- rozwijanie myślenia logicznego i abstrakcyjnego
- pamięci wzrokowej i przestrzennej
Cele szczegółowe :
- przypomnienie podziału trójkątów ze względu na boki i kąty
- omówienie własności poszczególnych trójkątów
- przypomnienie i omówienie własności boków trójkąta i jego kątów wewnętrznych
- ćwiczenia utrwalające rozróżnianie trójkątów, stosowanie ich własności, badanie czy z danych odcinków można zbudować trójkąt
- rozwijanie umiejętności pracy z programem multimedialnym
- rozwijanie orientacji przestrzennej
- doskonalenie sprawności manualnej
Metody:
- rozmowa
- pokaz
- aktywizujące
- praktycznego działania
- ćwiczenia interaktywne
- stosowanie technologii informacyjnej
Formy pracy:
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- laptop
- tablica multimedialna
- Program Aktywna Tablica - „m-Talent”
- liczmany, kolorowe patyki
- kolorowe karteczki samoprzylepne
- karty pracy przygotowane przez nauczyciela
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna:
- Powitanie ucznia. Krótka rozmowa na temat samopoczucia ucznia.
- Podanie tematu i celu zajęć.
II. Część główna:
- Odsłuchanie informacji o trójkątach i rozwiązywanie zadań interaktywne na m-talent,
- Praca w programie m-talent rozwiązywanie zadań z działu –Klasyfikowanie trójkątów
- Rysowanie trójkątów spełniających podane warunki np. prostokątnego, równoramiennego w programie multimedialnym
- Klasyfikacja trójkątów ze względu na boki i kąty -uzupełnianie kart pracy -sudoku matematycznego
- Układanie wzorów trójkąta zbudowanego z kolorowych patyków w odbiciu lustrzanym wg osi symetrii pionowej i poziomej
- Sprawdzanie, czy podane odcinki spełniają nierówność trójkąta praca w m- talent
- Rozpoznawanie trójkątów ostrokątnych, prostokątnych i rozwartokątnych na podstawie podanych miar dwóch ich kątów wewnętrznych, praca w programie Aktywna Tablica
- Łączenie w pary trójkątów i odpowiadających im miar kątów
- Praca z długopisem 3D. Przypomnienie uczniowi zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z urządzenia elektrycznego. Zadaniem ucznia jest wybranie karty ze wzorem trójkąta wskazanego przez nauczyciela w poleceniu słownym, a następnie wykonanie na nim pracy długopisem 3D
III. Część końcowa:
- Ewaluacja zajęć poprzez zastosowanie kolorowych kartek: czerwonej, żółtej, zielonej. Uczeń wyraża opinię na tematów zajęć poprzez wskazanie odpowiadającego mu koloru kartki określającego pozom zadowolenia po zajęciach.
- Podziękowanie uczniowi za zaangażowanie i aktywny udział w zajęciach oraz podsumowanie pracy ucznia.