Świetlica szkolna – przestrzenią dla edukacji, rozwoju i zabawy

W miesiącu grudniu 2023r. realizowane były działania w  ramach zadania:

Savoir vivre w szkole – kultura osobista jest wizytówką każdego  z nas.

KODEKS DOBRYCH MANIER UCZNIA

Uczniowie ze świetlicy szkolnej wraz z wychowawcami wspólnie opracowali własny Kodeks Dobrych Manier Ucznia. W tym celu najpierw omówiliśmy najważniejsze zasady sprzyjające dobrej atmosferze i bezpieczeństwu w grupie oraz w szkole. Pracowaliśmy w grupach, dzięki czemu każdy zespół mógł wyrazić swoje stanowisko dotyczące omawianego tematu. Dzieci wspaniale poradziły sobie z rozpoznaniem zachowań pozytywnych i negatywnych. Wskazały skutki niewłaściwego zachowania, dyskutowały w jaki sposób należy przestrzegać ustalonych zasad. Przypomnieliśmy sobie, czym są dobre maniery i że w każdej sytuacji należy zachować się kulturalnie i odpowiedzialnie. Podsumowaniem zajęć było stworzenie KODEKSU w formie alfabetu dobrych manier z ilustracjami wykonanymi przez wszystkie dzieci. Ponadto najmłodsza grupa dzieci z klas I-III wspólnie z wychowawcą świetlicy przygotowała Szkolny alfabet dobrych manier, wyliczając wyrazy na odpowiednie litery alfabetu związane z właściwymi zachowaniami w szkole.

„KRÓL I KRÓLOWA DOBRYCH MANIER”

Przez cały grudzień uczniowie ze świetlicy szkolnej poprzez zabawę, przyswajały odpowiednie zachowanie, dobre maniery. Punktem wyjściowym była rywalizacja o tytuł Króla i Królowej. W ramach tej akcji prowadzone były rozmowy, oglądano i omawiano bajki ,wykonywano prace plastyczne . Kandydaci do tytułu „Króla i Królowej dobrych manier” zmagali się z zadaniami w zakresie dobrych manier, a zwłaszcza zachowania. Wyłoniono Króla i Królową a pozostałym uczestnikom zabawy przyznano tytuły Ambasadorów Dobrych Manier. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni.

Zabawa tak się cieszyła powodzeniem ,ze postanowiliśmy przedłużyć ja i wybierać Króla  i Królową Dobrych Manier w pozostałych miesiącach.

Savoir-vivre to także zasady zachowania przy stole oraz sposób aranżacji stołów. Aranżacja stołów wigilijnych stała się ważnym elementem zajęć świetlicowych. By stoły wigilijne  w naszych domach wyglądały pięknie i świątecznie na zajęciach w świetlicy omawiano tematykę ich dekorowania. Uczniowie bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem włączyli się do zajęć podczas, których mówiono na temat doboru kolorystyki obrusów, bieżników, serwetek, sposobów układania talerzy, szklanek oraz sztućców. Dyskutowano również na temat dekoracji i możliwości użycia jej na wiele sposobów. Mamy nadzieję, że nasze wspólne pomysły zapewniły wyjątkową oprawę Świąt Bożego Narodzenia.

Ponadto odbyły się pogadanki, czytanie fragmentów książki, oglądanie filmików o tematyce Savoir- vivre  i dobrym wychowaniu. W grudniu, w naszej świetlicy także dużo mówiło się o dobrym wychowaniu. Uczniowie poznali pojęcie takie jak savoir- vivre. Przypomniane zostały zwroty grzecznościowe, zasady panujące w szkole i w świetlicy szkolnej. Czytaliśmy wspólnie fragmenty książki „Savoir- vivre dla każdego” autorstwa  E.Pietkiewicza, odbył się również konkurs: Savoir-vivre przy stole.