Czy to już depresja?

CZY TO JUŻ DEPRESJA?  Czujesz smutek lub przygnębienie przez kolejne dnibez wyraźnego, konkretnego powodu? .Nic Cię nie cieszy? .Czujesz zmęczenie? Źle sypiasz? Wszystko Cię denerwuje? Nic Cię nie obchodzi? Nie lekceważ tych objawów.

To mogą być symptomy depresji. Pamiętajmy o sobie w tym naszym zabieganym świecie,zwłaszcza teraz, w czasach pandemii, kiedy izolacja społeczna jest koniecznością, choć przecież nie leży ona w ludzkiej naturze, kiedy każdego dnia dochodzą do nas statystyki o kolejnych zgonachi zachorowaniach. Bądźmy uważni i czujni-również wobec dzieci. Depresja może dotknąć każdego! Nie liczy się wiek, wyniki w nauce, popularność czy rodzaj wykonywanej pracy zawodowej.

CO POWINNO NIEPOKOIĆ ?

obniżony nastrój;brak zainteresowania światem zewnętrznym iutrata zdolności do czerpania radości;

utrata energii, zmniejszenie aktywności, męczliwość;Dodatkowo:problemy zkoncentracją;niska samoocena ibrak wiary wsiebie;ciągłe poczucie winy;

widzenie przyszłości wczarnych barwach, pesymizm;

zaburzenia snu;

utrata apetytu (czasem również wzmożonyapetyt);

myśli samobójcze.Jeśli powyższe objawy utrzymują się co najmniej od dwóch tygodni, to znak, że możemy mieć do czynienia z poważną chorobą

DEPRESJA CZY SMUTEK ?

Depresja może pojawić się bez wyraźnej, bezpośredniej przyczyny, tymczasem smutek ma swoje źródło w konkretnych wydarzeniach z naszego życia ( choroba ,kłopoty w szkole lub pracy , konflikt w rodzinie...itp.). Smutek jest zwykle adekwatny do wydarzeń, które go wywołały, tymczasem depresja jest nieproporcjonalnie silniejszą reakcją w stosunku do przeżyć, które mogły ją wywołaćSmutek nie zakłóca zwykle naszej codziennej aktywności, natomiast depresja potrafi sprawić, że codzienne obowiązki, nawet te najłatwiejsze jak ubranie się ,umycie zębów, zrobienie zakupów wydają się nie do pokonania.Człowiek smutny nadal ma zdolność do realnej oceny sytuacji, człowiek w depresji wszystko widzi w czarnych barwach, uważa, że jest w sytuacji bez wyjścia nawetwtedy , kiedy obiektywnie wszystko w jego życiu układa się dobrze. Osobę wsmutku można pocieszyć, poprawić jej nastrój dobrym słowem lub miłą niespodzianką. Chorego na depresję pocieszyć się nie da, aczasem nawet takie próby doprowadzają do pogorszenia nastrojuGDZIE SZUKAĆ POMOCY?Jeśli podejrzewasz, że przeciągające się przygnębienie Twoje lub kogoś bliskiego ( również dziecka) to nie zwykły smutek, adepresja, nie czekaj.

Możesz skontaktować się z psychologiem( bezpłatne porady w MOPS-ie oraz Poradni Psychologiczno Pedagogicznej), terapeutą, czy skorzystać z wizyty u lekarza psychiatrylub lekarza rodzinnego.Znajdziesz również pomoc nawww.forumprzeciwdepresji.plTelefon zaufania dla dzieci i młodzieży -116111Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka -800121212Więcej informacji w następujących źródłach:

www.swps.pl/strefa-psyche: „Depresja nastolatków-zapytaj o co chcesz”-webinar,„Depresja-jak wspierać osoby chore”-webinar

https://www.medicover.pl/-publikacje:Depresja aobniżony nastrój -jak odróżnić smutekod depresji?, Objawy depresji -najważniejsze fakty ochorobie

A.Miążek-pedagog szkolny