Zajęcia na trasie przyrodniczej ścieżki dydaktycznej.

Z okazji Dnia Dziecka uczniowie naszej szkoły  wraz z opiekunami brali udział w zajęciach terenowych na trasie przyrodniczej ścieżki dydaktycznej, które były niełatwą  wyprawą do lasu.  Czekały  na uczestników liczne przygody i zadania do wykonania, ponieważ każde wyjście w teren  na trasę ścieżki to nowe doświadczenia i odkrywanie czegoś nowego.

Uczniowie podejmowali  różne  działania:

1.Badali niektóre parametry wody źródlanej: odczyn wody – pH, zawartość azotanów,  żelaza, twardość wody postępując zgodnie z instrukcją, wykorzystując reagenty i szkło laboratoryjne zawarte  w walizce Eko-badacza.

2. Dokonywali pomiarów  i porównywali na skraju  i w środku lasu  wybrane czynniki abiotyczne: temperatury powietrza, nasłonecznienia,  siły wiatru,  zawartości ozonu, wilgotności gleby i jej pH .

3. Poznali historię bartnictwa w Polsce, zalety jakie niesie rozwój bartnictwa  dla ochrony przyrody i dziedzictwa kulturowego.

4.Na podstawie tablicy stratygraficznej określali wiek skałek w mln lat w rezerwacie, a posługując się kluczem do identyfikacji   skał określali rodzaj skał, stopień ich  rozdrobnienia, kolor.

5.Określali wiek  i wysokość drzewa doborowego – sosny pospolitej, wykorzystując przyrząd pomiarowy EKO-BIO-PLUS.

6. Rozpoznawali różne gatunki roślin rosnących na trasie i gatunki charakterystyczne dla zespołów roślinnych porastających teren rezerwatu.

7. Wykonali dokumentację w postaci uzupełnionych kart pracy, jak również dokumentację  fotograficzną zajęć.

Poprzez realizację takich zajęć uczniowie są traktowani jak badacze i odkrywcy, wykorzystują w praktyce zdobytą wiedzę. Nauczyciel jest osobą  wspierającą, pomaga im poznawać najbliższe otoczenie,  rozwijać u ucznia wolę działania i poczucie odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze. Walorom poznawczym towarzyszy pobudzenie czynnika emocjonalnego, który ma wpływ na wzajemną integrację i kształtowanie postaw  ucznia.

Opiekunowie :

Maria Telec