W dniu ósmego marca obchodzimy Dzień Kobiet.

Jednak wszystkie kraje „bije na głowę” swoim podejściem do kobiet – Armenia. Tam bowiem obchodzi się nie Dzień Kobiet, ale Miesiąc Kobiet. Zaczyna się on właśnie 8 marca, a kończy się 7 kwietnia, gdy w Armenii przypada Dzień Piękna i Macierzyństwa.

Tego dnia mężczyźni obdarowują panie kwiatami i innymi upominkami. Składają im również życzenia.

Historyczne przekazy mówią, że jego źródła sięgają aż starożytnego Rzymu. Dzień Kobiet był wówczas oddaniem czci bogini Junony, która była opiekunką życia kobiet. W tym dniu rzymianie obdarowywali swoje żony prezentami i ponoć spełniali wszystkie ich życzenia. Początki święta wiążą się z ruchem robotniczym z przełomu XIX i XX wieku, kiedy kobiety coraz mocniej domagały się praw politycznych i ekonomicznych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze jego obchody odbyły się w 1909 roku w Stanach Zjednoczonych.

W Polsce, tak naprawdę Dzień Kobiet został wypromowany dopiero w okresie PRL. Panie w prezencie otrzymywały rajstopy i goździka, w późniejszych latach zastępował go tulipan.

Teraz jest zupełnie inaczej..

W naszej szkole 8 marca chłopcy składali życzenia Dyrekcji, nauczycielom i swoim koleżankom. Wszędzie pełno było kwiatów i słodyczy. To był naprawdę miły dzień!