Akcja Żonkile

Akcja „Żonkile – łączy nas pamięć”

To akcja społeczno-edukacyjna poświęcona upamiętnieniu wybuchu powstania

w getcie warszawskim (19 kwietnia-16 maja 1943 r.), organizowana corocznie przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym po raz kolejny przystąpiła do akcji promującej wiedzę i pamięć o poległych w trakcie powstania w getcie warszawskim w czasie II wojny światowej. Uczniowie kl 3 oraz 4-8 przygotowywali w tym roku żółte żonkile, będące symbolem akcji,

Podczas lekcji historii uczniowie klas 4-6 obejrzeli film „Będę pisać”, który przedstawiał losy dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w jej trakcie.

Zajęcia miały na celu skłonić uczniów do refleksji na temat pomagania i roli przyjaźni w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach.

Zajęcia w kl. 7-8 rozpoczęły się projekcją filmu „Muranów – dzielnica północna”, a ich celem było pogłębienie wiedzy na temat II wojny światowej i poznanie historii warszawskiej społeczności żydowskiej.

Wspólnie stworzyliśmy galerię zdjęć pt. ,,Żonkile w naszej szkole’’

Dziękujemy uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i aktywne włączenie się w akcję. Chwila zadumy, rozmowa, tak pięknie przedstawiona historia Drobinek sprawiła, że dzisiejszego dnia połączyła nas pamięć … i żonkile.

#AkcjaŻonkile