Publiczna Szkoła Podstawowa im. ppor. Karola Niedzielskiego "Dobosza"

26-220 Stąporków

Niekłań Wielki ul. Szkolna 4

Tel: (41) 374-40-14

e-mail- nieklan@pspnieklan.szkolnastrona.pl

Adres

26-220 Stąporków


Niekłań Wielki ul. Szkolna 4


Tel: (41) 374-40-14


e-mail- nieklan@pspnieklan.szkolnastrona.pl


Statystyki

  • Odwiedziło nas: 963551
  • Do końca roku: 236 dni
  • Do wakacji: 43 dni

Emocje w nas i wokół nas. Krótka instrukcja obsługi.

SCENARIUSZ LECJI

realizowanej w ramach programu „Aktywna Tablica” z wykorzystaniem narzędzi technologii informacyjno-komunikacyjnych dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi 

 Temat zajęć : Emocje w nas i wokół nas. Krótka instrukcja obsługi.

Data przeprowadzonych zajęć:  16.05.2023

Nauczyciel: Aneta Miążek, pedagog szkolny

Rodzaj zajęć: zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne

 Cel główny:

► rozpoznawanie, nazywanie i wyrażanie emocji, rozwijanie samoświadomości

 Cele szczegółowe

Uczeń:

► mówi o uczuciach, rozpoznaje emocje na podstawie wyrazu twarzy, postawy
►  wyraża i rozpoznaje określone emocje                                                                                                 

► rozpoznaje swoje aktualne emocje                                                                          

►rozumie pojęcie emocji i empatii

 Zaplanowane metody pracy:

►Praca oparta na obserwacji- oglądanie fragmentu filmu „ W głowie się nie mieści”, analizowanie wyglądu oraz zachowania bohaterki filmu

► Praca oparta na słowie - rozmowa kierowana na temat tego, czym są emocje , jak możne je uzewnętrzniać, jak sobie z nimi radzić

►Praca oparta na działaniu praktycznym z wykorzystaniem ćwiczeń interaktywnych na platformie Dzwonek.pl, uzupełnianie karty pracy ( wersja papierowa)

Wykorzystane środki dydaktyczne:

►Zasoby Internetu – fragment filmu „ W głowie się nie mieści”                         

►Platforma edukacyjna Dzonek.pl                                                                                ►Laptop                                                                                                                           

►Karta pracy

Przebieg zajęć:

  1. Rundka początkowa- „ Kolory”. Uczennica wybiera kartkę w swoim ulubionym kolorze i określa swoje samopoczucie za pomocą wybranego koloru.
  2. Mój dzisiejszy kolor to…
  1. Oglądanie fragmentu filmu „ W głowie się nie mieści”

W głowie się nie mieści: Pierwszy dzień w nowej szkole - YouTube

  1. Rozmowa kierowana na temat emocji

►Kim jest bohaterka filmu?

►Co wydarzyło się w jej życiu?

►Co czuła dziewczynka ?

►Czy można było rozpoznać jej emocje ?

►Co to są emocje?

►Czy możemy rozpoznać emocje, które odczuwają inni? Na co należy zwracać uwagę?

►Gdzie ukrywają się nasze emocje?

►Jak radzić sobie ze swoimi emocjami?

►Jak radzić sobie z emocjami okazywanymi przez innych ludzi?

  1. Rozpoznawanie emocji- wykonanie ćwiczeń interaktywnych na platformie Dzwonek.pl

►Układanie uczuć na miarce od najsilniejszej do najsłabszej

►Układanie rymowanki o emocjach

►Tworzenie i analizowanie przysłów i powiedzeń o emocjach

►Uzupełnianie luk w tekście nazwami emocji

►Odnajdywanie sprzecznych komunikatów dotyczących emocji

  1.  Serce pełne emocji- uzupełnianie karty pracy

Zadanie polega na tym, by wypełnić serce  kolorami w taki sposób, który oddaje  stan emocjonalny uczennicy. ( Załącznik nr 1)

  1. Podsumowanie zajęć.

Rozmowa na temat aktualnego samopoczucia uczennicy  w oparciu o uzupełnioną kartę pracy.

Załącznik 1:

Serce pełne emocji

Wypełnij serce emocjami, które odczuwasz najczęściej.

Radość                                    Złość

Duma                                    Strach

Spokój                                   Smutek

Zaciekawienie                      Zazdrość