Klasy 1-3 w Sandomierzu

#PoznajPolskę w klasach 1-3

Program „Poznaj Polskę” to przedsięwzięcie, którego zadaniem jest realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.
Dzięki dofinansowaniu w kwoce 5000 złotych z „Poznaj Polskę” dzieci z klas 1-3 zwiedziły Sandomierz – Królewskie Miasto. Wybraliśmy Sandomierz, bo urzeka turystów swoimi pięknie utrzymanymi zabytkami, niesamowitym ratuszem, oraz niezgorszą historią i legendami.
Zaczęliśmy od tego, czym słynie współcześnie Sandomierz, czyli do Świata Ojca Mateusza – galerii figur woskowych znanych postaci z serialu o księdzu detektywie.
Potem przenieśliśmy się w czasy królewskiego miasta.
Byliśmy w Domu Długosza, wzniesionym z inicjatywy słynnego historyka, znajdują się bogate i niezwykle oryginalne zbiory Muzeum Diecezjalnego Sztuki Kościelnej. Wśród 3500 eksponatów są unikatowe dzieła malarstwa, rzeźby, tkanin i wyposażenia kościelnego. W mieście przetrwały liczne fragmenty średniowiecznego systemu obronnego z zamkiem królewskim, ale my weszliśmy na Bramę Opatowską - uznawaną za jedną z najlepiej zachowanych w kraju - i oryginalnym przejściem w murach - tzw. Uchem Igielnym.
Byliśmy też w podziemnej trasie turystycznej i zbrojowni Rycerstwa Chorągwi Sandomierskiej, gdzie wysłuchaliśmy niesamowitej historii Sandomierza. Uczniowie mieli nawet szansę wcielić się w historyczne postacie.
To był dzień pełen ciekawych odkryć i niezapomnianych wrażeń.