Utrwalamy wiadomości o kalendarzu -scenariusz zajęć
Konspekt
Temat: Utrwalamy wiadomości o kalendarzu
Czas trwania : 60 minut
Prowadzący: Iwona Rybicka
Cele ogólne:
- rozwijanie świadomości rytmicznej organizacji czasu- kolejność dni tygodnia, miesięcy w roku, pór roku
- doskonalenie umiejętności posługiwania się nazwami dni tygodnia oraz miesięcy
Cele szczegółowe- uczeń:
- orientuje się do czego służy kalendarz i potrafi z niego korzystać
- nazywa dni tygodnia, miesiące oraz pory roku
- odnajduje w kalendarzu daty ważniejszych świąt
- dopasowuje odpowiednie miesiące do określonych pór roku
- odnajduje ,odczytuje i zapisuje daty
Cele rewalidacyjne:
- doskonalenie umiejętności budowania poprawnej i spójnej logiczniej wypowiedzi, poprzez udział w rozmowie, konstruowanie odpowiedzi
- wzmacnianie koncentracji uwagi i spostrzegania poprzez odszukiwanie danych z kalendarza i ćwiczeń z programu mTalent.
- rozwijanie umiejętności logicznego myślenia poprzez dobieranie miesięcy oraz ich atrybutów do pór roku
- doskonalenie umiejętności uważnego słuchania i czytania poprzez rozwiązywanie zagadek, odczytywanie etykiet
Metody pracy:
- metody słowne : rozmowa kierowana i pogadanka
- oglądowe
- metoda technologii informacji komputerowej
- oparte na działalności praktycznej
Formy pracy
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
Kalendarze , etykiety z nazwami dni tygodnia i miesięcy, obrazy z porami roku, tablica multimedialna, Karta pracy, program Matzoo
Przebieg zajęć
Faza wstępna
1. Rozmowa o nastroju ucznia- określa swoje samopoczucie. Wytworzenie miłej atmosfery , rozładowanie napięcia emocjonalnego.
a)Ćwiczenia na koncentracje i pamięć– ćwiczenie z programu mTalent
2. Wprowadzenie do tematu lekcji – Co to jest?- Zagadka
W styczniu miał wiele kartek
W grudniu już wszystkie wydarte.
Gdy nowy zawiśnie na ścianie,
Spełni to samo zadanie
3. Ekspozycja kalendarzy
4. Rozmowa kierowana: Rodzaje kalendarzy. Do czego służy kalendarz? W czym nam pomaga? Jakie informacje zawiera?
Część główna:
1. Prezentacja nazw miesięcy i tygodnia na tablicy multimedialnej- przypomnienie i utrwalenie nazwy miesięcy w odpowiedniej kolejności
2.Kalendarz w obrazkach- dopasowanie etykiet z właściwymi obrazami miesiąca do pory roku. Stworzenie krótkiej ustnej charakterystyki poszczególnych pór roku.
3. Odnajdywanie w kalendarzu podane niżej święta:
Dzień Matki
Boże Narodzenie
Dzień Dziecka
Zapisanie w Karcie pracy poprawnych dat
4. Obliczanie
Ile tygodni ma luty?
Ile dni ma kwiecień?
Ile jest sobót i niedziel razem w czerwcu?
5. Interaktywna gra edukacyjna ”Matzoo”- utrwalenie kolejności miesięcy oraz podnoszenie umiejętności odczytywania dat.
6. Ciekawostki:
Nazwy miesięcy w Polsce wywodzą się ze słowiańskiej tradycji, w której kojarzy się nazwy miesięcy ze zjawiskami przyrodniczymi lub pracami rolniczymi. Stąd więc mamy kwiecień-miesiąc w którym wszystko kwitnie, listopad od opadających z drzew liści, grudzień- kiedy ziemia twardnieje i tworzą się grudy.
7. Ćwiczymy spostrzegawczość – ćwiczenia z programu mTalent
Zajęcia końcowe:
- Sprzątanie miejsca pracy.
- Podsumowanie zajęć
- Podziękowanie za wspólnie spędzony czas i docenienie pracy ucznia