Rajd do Rezerwatu Skałki Piekło pod Niekłaniem

W dniu 12 października uczniowie kl. IV naszej szkoły wraz wychowawczynią P. A. Kosierkiewicz, i z opiekunami P. Marią Telec i P. D. Dąbrowską,  wybrali się na rajd do Rezerwatu Skałki Piekło pod Niekłaniem, lekcję przyrody w szkółce leśnej oraz ognisko.

Celem rajdu było poznanie osobliwości przyrodniczych najbliższej okolicy, zapoznanie się z przebiegiem i przystankami na dydaktycznej ścieżce przyrodniczej autorstwa P. M. Telec,  jak również integracja grupy

Ze szkoły wyruszyliśmy tuż po ósmej i podążaliśmy leśnym szlakiem we fragmencie ścieżką dydaktyczną, gdzie P. Maria Telec dzieliła się wiedzą na poszczególnych przystankach.

Podczas wędrówki uczestnicy zobaczyli i dowiedzieli się o modrzewiu i sośnie-drzewach matecznych wyróżniających  się w drzewostanie nasiennym i drzewach porównawczych.

Obejrzeliśmy Rezerwat leśno-geologiczny- ,,Skałki Piekło pod Niekłaniem ”, w którym częściową ochroną objęto osobliwe formy skalne w piaskowcach, powstałe w wyniku erozji eolicznej .

Na swej drodze mijaliśmy barć leśną, obok której  opiekunowie przybliżyli uczestnikom wyprawy, czym jest bartnictwo, które nie jest zwykłym starym rzemiosłem jak np. kowalstwo, ale formą zrównoważonego użytkowania lasów i sprzyja ochronie przyrody. Drzewa bartne urozmaicają krajobraz i są ostoją dla wielu organizmów związanych ze starymi drzewami np. dla ptaków, wielu bezkręgowców, mszaków czy porostów.

Ostatnim punktem naszej trasy był przystanek przy źródełku.  Bije ono  od zawsze dostarczając wszystkim świeżej, zdrowej i orzeźwiającej wody. Nad naszymi głowami górował natomiast fragment drzewostanu z udziałem sosny wejmutki, która o tej porze zrzuca duże, piękne szyszki.

Następnie  udaliśmy się na teren szkółki leśnej, gdzie uczniowie rozwiązywali test i krzyżówki. Rodzice zaś przygotowali prowiant. Był odpoczynek przy ognisku i pieczenie kiełbasy. Później czekał nas już tylko powrót do szkoły , oczywiście z bagażem informacji i miłych wrażeń.

Opiekunowie